daži ķeburi un drupačas

Bērnības pasaka

Reti rakstu par un ap grāmatām. Šī ir viena no tām retajām reizēm.

Vecākajam dēlam skolas projektam jāizvēlas vecāku bērnības mīļākās pasaku grāmatas. Kad par to uzzināju nebiju sajūsmā, jo nekas orģinālāks par parastajām latviešu tautas pasakām par nogrimušajām pilīm, antiņiem un velniem prātā nenāca.

Tomēr pāris dienas pakustinot bērnības atmiņu plauktiņu atminējos par kādu grāmatu, kas man reiz bija dārgāka par visu.

Grāmatas pirmās lappuses lepni mums vēsta: “IZDEVNIECĪBA “LIESMA” RĪGĀ 1972″.

Tomēr manos plauktos šī grāmata saglabāta labi un tik kārtīgi, ka pat tās glancētais grāmatvāks ir savā vietā. Uz tā, latvietim neierastā tautiskā vamzī ar dīvaina paskata tupelēm kājās,  štoku rokās un pauniņu padusē pasitis, slāj smaidīgs vīriņš. Uzraksts zem viņa attēla pasaka priekšā, ka grāmatas varonis ir HONZA – pasaules tautu pasaku sērijas “Brīnumzeme” viens no varoņiem.

Šī grāmata bērnībā veidoja manu vēlāko gadu interesi par viduslaiku vēsturi un kā jau katru kārtīgu puišeli mani ārkārtīgi aizrāva bruņinieki, pilis un dažādu mošķu un pūķu uzveikšana likās esam katra kārtīga vīra dzīves mērķis.

Otrkārt, grāmatas vizuālais izpildījums un atsevišķas ilustrācijas papildinātas ar iepriekš pieminēto interesi, attīstīja manu fantāziju. Atkal atverot šo grāmatu un vērojot krāsainās ilustrācijas pat pabrīnījos, ka no tām neskaitāmajām reizēm, kad es centos, uzliekot papīru un pārvelkot pāri kontūrām, atveidot attēlos redzamos tēlus, nav bojātas krāsas un nav arī redzami zīmuļu vai flomasteru nospiedumi.

Lūk divi attēli, kurus pat šodien iespējams es no galvas spētu atcerēties un mēģinātu uzzīmēt, jo rokas bērnība tos tik bieži atdarinājušas.

1.

2.

Paldies Čehiem un viņu tautas pasakām, kas arī man ir bijušas bērnības mīļākās pasakas. Liels paldies arī Annai Baugai par šīs brīnišķīgās grāmatas tulkošanu un Jozefam Lada par brīnišķīgajām ilustrācijām.

Un kura ir tavas bērnības mīļākā pasaku grāmata?

P.s. Grāmatas orģināls Čehijā iznācis 1963.gadā ar nosaukumu “ČESKY HONZA”.

Advertisements

Comments on: "Bērnības pasaka" (6)

 1. Arī mūsmājās šī ir viena no iecienītākajām vīriešu grāmatām, nu jau trešajā paaudzē 🙂

  Mēs ar māsu gan biežāk pārlasījām “Patiesības Putnu”.

  Visa šī sērija joprojām rotā manu grāmatplauktu, un gadījums to ir paglābis pat no uguns negadījuma.

  Vēl ar šo sēriju saistās patīkamas bērnības atmiņās, kad māsa, gatavojoties skatēm, dažreiz strādāja naktīs, tad man mamma atļāva visu nakti būt augšā un tēlot nakts raidstaciju, lasot māsai priekšā pasakas. Nākamā diena, protams, man bija no skolas brīva – mājas apstākļu dēļ 😀

  Vel ļoti mīļas bija Annas Sakses Ziedu pasakas, Skaidrītes Kaldupes pasakas. Mazmeitām patīk Imanta Ziedoņa pasakas, jo sevišķi par Pogu.

  • prieks dzirdēt 🙂 Brīnumzeme sērija bija ļoti jauka. protams bez šīs manis pieminētās bija vēl daudzas, kas man patika (viena pat vecajā rakstā rakstīta), bet šī bija man īpaša 🙂

 2. Tādu atmiņu vilni uzsiti. Atcerējos par Kaķīša Dzirnavām, Hobitu un arī Honzu. Vēl stāv plauktā tāda pati grāmata 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Birku mākonis

%d bloggers like this: